1032.Bp.III.ker.Vörösvári út 39. Kutyakozmetikus gyakorlati képzés

Állati szépség kutya-cica-kisállat kozmetika Bp.III.ker.Vörösvári út 39.Nyitva tartás: Előzetes bejelentkezés alapján. :06-70-533-7714


                    

A Cicák ápolása

 
Megcsodálunk egy szépségesen  rendezett  hosszú, vagy félhosszú szőrű cicát, bizony ritkán jut eszünkbe, hogy ez a külső milyen nagy munka eredménye, ezek az állatok igen nagy otthoni ápolást  igényelnek. A sűrű aljszőrrel rendelkező fajták bundája hamar össze tud állni, nagy kellemetlenséget,veszélyt okozva ezzel az állatnak, és jelentősen rontva az esztétikai hatást is. Ezek a macskák akkor érzik jól magukat, ha szőrük tiszta, ápolt, bőrük jól szellőzik. Ennek érdekében legalább egy héten kétszer alaposan át kell fésülni őket, finoman, gyengéden, de határozottan.
 
A gazdáknak meg kell tanulni a szőrápolás alapszabályait. A biztonság kedvéért érdemes legalább negyedévente szakember segítségét igénybe venni, aki a cica által kevésbé kedvelt helyeken is szakszerűen elvégzi az ápolást. Ilyenek a hónalj, a has, és a nadrág környéke, ezt sok cica nem kedveli ha fésülik.
Ilyenkor jó, ha igénybe tudunk venni egy segítséget, jól jöhet egy „macskafogó” ember, aki fogja a cica lábait, esetleg a fejét, a támadások elkerülése érdekében. Tapasztalatom szerint a macska csak akkor támad, ha nem megfelelő szakértelemmel nyúlunk hozzá, így ha tudjuk, hogy hova és hogyan szabad nyúlni, nem fog a cica ellenkezni.
Sokszor azok a macskák is nyugodtan fekszenek a kozmetikai asztalon, akiknek a gazdája nem tudja kifésülni a bundájukat.
Nagyon fontos továbbá, hogy a kozmetikázás nyugodt körülmények között történjen, a helyiség biztonságos legyen, hogy a macska még véletlenül se tudjon elmenekülni, megszökni. Macskakozmetikázás közben kerülni kell a hangos beszédet, és egyéb zajokat. Halkan szóló lágy zene nyugtatóan hat a macskákra is.
Így elérhető, hogy a fésülködés szinte simogatásszerű kényeztető élményként rögzüljön a cicákban, sokszor előfordul, hogy nem is akarnak az asztalról elmenni, még akkor sem, ha már végeztünk.
Sokszor előfordul, hogy a cica bundája bizonyos helyeken csúnyán becsomósodik.
Ilyenkor csak a legszükségesebb esetben megoldás a nyírógép használata, általában a hosszúszőrűeknél van erre szükség, a félhosszú szőrű macskák csomói általában kifésülhetőek.
Lehetséges, hogy nagy szőrveszteséggel, de mégis jobb, mint a nyírás, mert fésüléskor nem marad a bőrben a szőr töve, ami gyulladást okozhatna. Sajnos a legszakszerűbben végzett bontás során is előfordulhat, hogy a cica bőre kipirosodik a csomók helyén, ez azért van, mert már kezdett befülledni, de ahogy levegőt kap, pár nap alatt magától gyógyul, esetleg egy kis hintőporral enyhíthetünk rajta.
A legjobb a gazdának és a macskának is, ha a csomósodást inkább megelőzzük, biztosítjuk a macskának az őt megillető tisztaságot. Emellett sokszor előfordul, hogy a kozmetikus észrevesz az állatkákon olyan elváltozásokat, amik esetleg a gazdák figyelmét elkerülik, ilyen esetben sürgősen állatorvoshoz irányítják a vendéget, ez néha életmentő is lehet. A szőrzet állapota tájékoztatást nyújt a macska általános egészségi állapotáról is.
A szőrápoláson kívül nagyon fontos a karmok rendszeres ellenőrzése, és szükség szerint levágása, főleg a lakásban tartott cicák esetében, akiknek nincs módjuk a természetben koptatni a karmaikat.
Erre a műveletre is kb. negyedévente, esetleg félévente van szükség, így ennyi időnként érdemes a macska ápolását szakemberre bízni.
A kozmetikus szívesen segít a gazdának, megtanítja az alapvető ápolási műveletekre, fogásokra, mindannyiunk közös érdeke hogy a cica folyamatosan szép ápolt legyen. Gyönyörű kis társunk hálás lesz azért, ha nem hanyagoljuk el őt, és a feltűnő szépségű macskák boldog életét élheti.
 
 
 
A félhosszú és hosszú szőrű macskák kozmetikázása
 
A macskák kozmetikázása nem könnyű feladat, hiszen ők nagyon önálló lények, csak határozottsággal tudjuk elérni, hogy az történjen, amit mi szeretnénk. Célunk, hogy a szőr ápolása a macskának is öröm legyen, ez pedig csak úgy lehetséges, ha kicsi korától kezdve rendszeresen és óvatosan fésüljük.
Ez a művelet már a tenyésztőnél kezdődik. A gondos tenyésztő már egész kicsi korukban megismerteti a kiscicákat a fésülködéssel, játékosan, finoman kezdi kefélgetni a kicsi bundájukat.
Olyankor ennek még csak szimbolikus jelentősége van, mert a bunda becsomósodása csak később, az első szőrváltás idején kezdődik.
Akkorra viszont már nyugodtan kell viselnie a cicának a fésülködés procedúráját.
A cicák fésülését lehetőleg mindig egy erre a célra rendszeresített asztalon végezzük, onnan nem tud úgy elmenekülni, mintha a földön, vagy fotelban, ágyon próbálkoznánk, és nekünk is sokkal kényelmesebb.
Előbb-utóbb megtanulja, hogy azon a helyen zajlik a szépítkezés. Előfordulhat, hogy amikor meglátja az előkészületeket, pl. asztal megfelelő csúszásmentes leterítése, vagy fésű-kefe elővétele, akkor a cicus jobbnak látja menekülőre fogni a dolgot.
Ilyenkor nem szabad láthatóan megsajnálni, hanem bizony ennek ellenére hozzá kell kezdeni a fésülködéshez. Esetleg kérhetjük egy családtag segítségét, aki finoman fogja a cicát. Fontos, hogy az asztalon ne terítő, vagy törölköző legyen, mert az csúszik, a cica nem érzi biztonságban magát rajta.
Legjobb egy erre a célra rendszeresített gumilábtörlő. A fésüléshez cicák számára kifejlesztett fésülő port, vagy hintőport, esetleg szőrkondicionáló sprayt használjunk, ezzel jól el lehet távolítani a szennyeződéseket is, és a cicára ártalmatlan. Rétegenként púderezzük be a szőrét, majd óvatosan, kefével, szőrnövéssel ellentétesen kefélgessük a cica bundáját. Utána a már így kezelésbe vett területen fémfésűvel ellenőrizhetjük a csomómentességet.
Ha esetleg valahol csomósodást észlelünk a cica bundájában, azt a legjobban szintén a fémfésűvel lehet eltávolítani. Főleg a fülek mögött, hónaljaknál, és a hátsó lábak bricsesznadrágjánál kell vigyázni, ezek a leginkább csomósodó területek.
A félhosszú szőrű cicáknál legalább hetente, a hosszúszőrűeknél naponta kell a bunda ápolására legalább fél órát szánni. Sajnos sokan beleszeretnek ezekbe a csodálatos szőrmók macskákba, és nem mérik fel azt, hogy a szépségért tenni is kell, a cica szőre ápolás nélkül összetapad, és legrosszabb esetben szinte páncélt képez a szerencsétlen állaton.
Az összeállt szőr alatt a bőr először csak korpásodni kezd, majd befülled, és kisebesedik, még ekcéma is kialakulhat.
A macskák bőre nagyon vékony, ezért minden sérülésre nagyon érzékenyen reagál, könnyen sebessé, fájdalmassá válik.
Ezt megelőzendő, ha a gazdi úgy gondolja, hogy nem képes a macskáját megfelelően ápolni, kérje szakértő segítségét. Legalább félévente, de ha otthon nem ápolják rendesen, akkor két havonta a macskát is lehet kozmetikába vinni, vagy házhoz hívni egy szakembert.
A macska nagyon tiszta állat, nem érzi jól magát, ha a bundája büdös, piszkos, ápolatlan.
Sok esetben sajnos csak a kopaszra nyírás a megoldás. Ilyenkor semmiképpen nem próbálkozzon a gazda otthon ollóval nekiállni felszabdalni a macska bundáját, mert rendkívül nagy a sérülés veszélye, macskának és gazdának egyaránt. A nemezek közvetlenül a bőrnél keletkeznek, legtöbbször az olló sem fér hozzá, csak erős és éles nyírógéppel, nagy gyakorlattal lehet a páncélt lefejteni a cicáról.
Ezt általában elég jól tűrik, mert érzik, hogy megszabadulnak a nyomasztó állapottól.
Tapasztalatom szerint ritkán van csak szükség ehhez a művelethez állatorvos által végzett bódításra, de sajnos erre is van példa. A lenyírt bunda kb. fél év alatt szépen visszanő, és ha megfelelően ápolják utána, akkor a cica újra csodálatos bundában pompázhat.
A cicákat fürdetni csak nagyon ritkán kell, esetleg nincs is rá szükség, ha megfelelően púderrel tisztán van tartva a bundájuk. Természetesen a kiállítási cicák bundája fokozott ellenőrzést és ápolást igényel, a verseny előtt speciálisan macskák számára kifejlesztet samponokat, és szőrkondicionálókat lehet használni annak érdekében, hogy macskánk a lehető legjobb formájában mutatkozhasson be.
Lakásban tartott macskáknál nagyon fontos a karmok ápolása, amit szintén jó szakemberre bízni. Erre a célra kialakított karomvágóval lehet a műveletet elvégezni.
A talppárna megnyomásával a macska karma láthatóvá válik, ekkor lehet belőle levágni egy kis darabot, de csak nagyon óvatosan, mert feljebb a karomban már ér húzódik, ennek megsértése komoly vérzéssel járhat, és a cica számára rendkívül kellemetlen. A túlnőtt karmok letörhetnek, vagy beszakadhatnak, ami szintén fájdalommal és vérzéssel jár együtt.
Nagyon elhanyagolt esetben előfordulhat, hogy a karom annyira túlnő, hogy visszafordulva beleszúr a talppárnába. Ez idős, nem mozgó macskáknál fordulhat elő, ezért náluk még jobban oda kell figyelni a rendszeres kozmetikai ellátásra.
Nagy figyelmet kell fordítani a macska fülére. Egészséges macskánál a fül tiszta, de kevés váladék előfordulhat. Ezt macskák részére előállított fülmosó folyadékkal és vattával tudjuk eltávolítani.
Ez elég kellemes érzés, nem okoz fájdalmat a cicának. Ha a fülben sok a váladék, orvoshoz kell fordulni.
Rövid orrú macskáknál az arc ráncait is ki kell tisztítani erre a célra készített tisztító folyadékkal, vagy hintőporral, de ügyelve arra, hogy a kezelés után a ráncok szárazak legyenek, és a szer a cica szemébe nem menjen bele. A szemek környékét is meg kell tisztítani a lerakódásoktól, a könnyezés helyét tisztán kell tartani, mert elszínezi a szőrt, és az állandóan nedves terület ki is sebesedhet.
Most, az enyhe tél után nagyon fontos, hogy gondoskodjunk a cica élősködőmentesítéséről is. Kijárós macskáknál rendkívül nagy most a bolha és kullancs veszély. A bolhák bélférgeket, a kullancsok súlyos betegségeket hordozhatnak, tehát a védekezés ellenük nem csak esztétikai okból fontos. Csak macskák számára kifejlesztett termékeket szabad használni, mert egyes általános szerek a macskákra életveszélyesek lehetnek. Használhatunk bolhaport, sprayt, vagy „spot on” készítményeket, ezeknél fontos, hogy legalább 3 nappal a fürdetés után kerüljenek a cicára.
Rendszeres otthoni és kozmetikai ellátással folyamatosan egy tiszta, ápolt hosszú szőrű macska társaságát élvezhetjük, aki hálás lesz a gondoskodásért.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 34
Heti: 99
Havi: 297
Össz.: 76 647

Látogatottság növelés
Oldal: Cicák ápolása
1032.Bp.III.ker.Vörösvári út 39. Kutyakozmetikus gyakorlati képzés - © 2008 - 2024 - kutya-cicakozmetika.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »